Kolory na ratunek rafom koralowym

AkzoNobel, globalny producent farb i lakierów, rusza na pomoc rafom koralowym w ramach projektu „Save the Coral Reefs”. Firma dla której koor jest częścią biznesowego DNA odtworzyła wiernie kolory raf w obrazach namalowanych na samolocie Airbus 380, pokazując, jak piękny jest podwodny świat i ile możemy stracić bezpowrotnie, jeśli nie będziemy nagłaśniać problemu globalnego ocieplenia oraz zanieczyszczania oceanów i mórz.

Od 1981 roku Australijska Wielka Rafa Koralowa jest wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Na podstawie badań prowadzonych przez naukowców z The University of Queensland, ARC Centre of Excellenece for Cora Reefs Studies i Australian Institute of Marine Science zaobserwowano, że w latach 1992 – 2010 stan Wielkiej Rafy Koralowej pogarszał się – słabły bowiem jej zdolności regeneracyjne. Przyczyną są okresy bielenia, zjawiska atmosferyczne, takie jak cyklony oraz wzmożona aktywność ludzka. Ocenia się, że zdolność Rafy do regeneracji obniżyła się sześciokrotnie.

W ochronę raf włączył się globalny producent farb i lakierów – firma AkzoNobel, dla której idea zrównoważonego rozwoju od lat jest jednym z najważniejszych obszarów działalności. Potwierdza to miejsce lidera w rankingu Dow Jones Sustainability Index w branży chemicznej. Tym razem firma zaangażowała się w ochronę raf i włączyła w inicjatywę Mirpuri Foundation „Save the Coral Reefs”. W ramach tej współpracy przemalowany został samolot Airbus A380 należący do portugalskiej linii lotniczej Hi Fly. Po obu stronach samolotu namalowano rafę koralową. Z jednej strony znalazł się obraz przedstawiający nieskazitelnie czysty ocean i bogate życie wodne, z drugiej – rafę zniszczoną działalnością człowieka.

Firma AkzoNobel do pomalowania samolotu stworzyła 19 wyjątkowych odcieni farb, z których wiele zostało zaprojektowanych specjalnie na potrzeby tego projektu. Niepowtarzalne kolory mają pomóc w budowaniu świadomości, że jeśli w ochronie mórz i oceanów nic się nie zmieni, to te wyjątkowe i kolorowe rafy znikną z Ziemi do 2050 roku. – Jesteśmy dumni, że mogliśmy wziąć udział w projekcie. Jest on nam szczególnie bliski nie tylko ze względu na troskę o środowisko, ale także dlatego, że bogactwo kolorów raf koralowych to dla nas źródło inspiracji w codziennej pracy. Wielka Rafa Koralowa to dziedzictwo przyrodnicze, którego strata będzie nie do odrobienia i przekaz zamieszczony na samolocie jasno ma o tym informować. Cieszymy się, że nasze farby i powłoki pomagają w tym projekcie – mówi Katarzyna Kowalczyk, menedżer ds. komunikacji firmy AkzoNobel.

AkzoNobel jest światowym liderem w dziedzinie powłok lotniczych. Projekt „Save the Coral Reefs” to nie pierwsza wiadomość, jaką AkzoNobel pomaga wysłać w przestworza dzięki kolorom. Firma już wcześniej współpracowała z Mirpuri Foundation, włączając się w nagłośnienie coraz poważniejszego problemu, jakim jest ogromna ilość zużywanego plastiku. Przekaz akcji został wymalowany na Airbusie A330-200.

Więcej o produktach na stronie: https://aerospace.akzonobel.com/

O AkzoNobel

AkzoNobel to firma z pasją do malowania. Od 1792 roku jesteśmy ekspertem w produkcji farb i lakierów, kreującym standardy w kolorze i ochronie powierzchni. Nasze portfolio zawiera światowej klasy marki, takie jak Dulux, International, Sikkens i Interpon – które cieszą się zaufaniem klientów na całym świecie. Firma z siedzibą główną w Holandii działa w ponad 80 krajach i zatrudnia około 35 000 pracowników, którzy z pasją dostarczają wysokiej jakości produkty i usługi, zgodnie z oczekiwaniem naszych klientów. Do końca 2018 roku zostanie zakończony proces sprzedaży Specialty Chemicals. Więcej informacji na stronie www.akzonobel.com.